نحوه تشخیص STM32 اصل از تقلبی

میکروکنترلرهای STM32 برند ST یکی از پرطرفدارترین محصولات در بین مهندسان است. پس انکارناپذیر است که افرادی به دنبال اهداف سودجویانه اقدام به تولید میکروکنترلرهای تقلبی مشابه این برند نمایند.

در واقع مهم ترین نکته این است که چگونه بتوانیم تفاوت بین محصولات اصل این برند و تقلبی موجود در بازار ایران را تشخیص دهیم. در این مقاله سعی می کنیم تا در ابتدا شما را با اصلی ترین اجزای یک میکروکنترلر اصل برند ST آشنا کنیم و در ادامه آن با بررسی موردی دو مثال، به مهم ترین روش های فریب دادن مهندسان خواهیم پرداخت.

یک میکروکنترلر اصل برند ST چه ویژگی های خاصی دارد؟

در ابتدا به عکس زیر توجه نمایید!

عکس میکروکنترلر اصل STM32F103C8T6 برند ST

در تصویر بالا عکس یک میکروکنترلر برند ST با پارت نامبر STM32F103C8T6 را مشاهده می کنید. همان گونه که در تصویر هم می بینید، این میکروکنترلر دارای ۲ مشخصه اصلی برای تشخیص اصل بودن است.

  1. اولین نشانه مربوط می شود به نحوه ی نوشتن پارت نامبر بر روی این میکروکنترلر که می بایست دقیقا مشابه با تصویر بالا
    بوده و همچنین فونت و نگارشی مشابه تصویر داشته باشد.
  2. دومین نشانه ی اصل بودن، مربوط به فرورفتگی دایره ای شکلی می شود که در پایین سمت چپ میکرو وجود دارد. این فرورفتگی نمایانگر جایگاه PIN 1 میکروکنترلر است.

چند مثال عملی از میکروکنترلرهای تقلبی

مثال اول : در اولین نمونه یک میکروکنترلر تقلبی را مشاهده می کنیم که اگر به دقت تا این جا محتوا را دنبال کرده باشید، به سادگی اصل نبودن آن را تشخیص می دهید.

عکس میکروکنترلر تقلبی STM32 برند ST

همان طور که از تصویر واضح است، با توجه کردن به نوشته ی روی میکرو می توانیم به سادگی پی به تقلبی بودن این میکروکنترلر ببریم. علت تقلبی بودن هم نوشتن STM32FEB به جای STM32 در خط اول است. در میکروهای اصل این برند همیشه فقط STM32 در خط اول ظاهر نوشته می شود.

مثال دوم : این مثال به نسبت مورد قبل کمی دشوارتر است، اما باز هم با کمی دقت بیشتر می توانستیم پی به تقلبی بودن آن ببریم.

عکس دومین میکروکنترلر تقلبی STM32 برند ST

در تصویر بالا با نگاه کردن به نوشته ی روی میکرو، در لحظه ی اول احساس می کنیم که با یک میکرو اصل رو به رو هستیم. اما اگر کمی بیشتر توجه کنید، خواهید دید که در این میکروبه جای یک فرورفتگی دایره ای شاهد وجود دو فرورفتگی در بالا و پایین آن هستیم. در نتیجه این میکروکنترلر هم مانند تصویر قبلی از نوع تقلبی می باشد.

ما سعی کردیم تا با ارائه این مقاله در مجله هادی مگ شما را با ۲ تا از متداول ترین روش های فریب دادن مهندسان با میکروکنترلرهای STM32 تقلبی برند ST آشنا کنیم. البته باید به این نکته هم دقت نمایید که این امکان هم وجود دارد که تفاوت هایی در بدنه ی اصلی این میکروکنترلرها به وجود بیاید که نشانی از تقلبی بودن آن ها نباشد.

📢📢 بهترین راهکار برای اطمینان پیدا کردن از اصل بودن آن ها، آزمایش کردن ویژگی هایی است که این میکرو می بایست در مدار برای ما فراهم کند.

اگر شما هم با یکی از این میکروکنترلرهای تقلبی برخورد داشتید، خوشحال میشیم که آن را با ما در میان بگذارید و در بخش کامنت ها برای ما بنویسید تا با دیگران به اشتراک گذاشته شود و دیگران هم از تجربه شما بهره مند شوند.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *