IGBT مخفف شده کلمه Insulated Gate Bipolar Transistor می باشد. ترجمه تحت الفظی آن ترانزیستور دو قطبی با گِیت عایق شده می باشد. در واقع ترانزیستور دو قطبی با گِیت عایق شده، قطعه ای نیمه رسانا است که عملکردی ما بین ترانزیستور پیوندی دو قطبی (BJT) و ترانزیستور اثر میدان (MOSFET) دارد که مزیت های ترکیبی از این دو قطعه را دارد. آی جی بی تی ها یکی از مهم ترین قطعات الکترونیک صنعتی می باشند.

در این مقاله از مجله خبری هادی مگ قصد داریم تا به شما نحوه تست آی جی بی تی را آموزش دهیم. پس با ما همراه باشید.

برای تست کردن انواع IGBT ها به صورت کلی ۲ روش وجود دارد.

 • تست سرد
 • تست گرم

از آنجایی که برای انجام تست گرم احتیاج به تجهیزات پیشرفته و گران قیمت داریم و برای انجام این تست به افراد متخصص و کارآزموده در این زمینه باید برای شما این تست را انجام دهند، در این جا ما فقط به بررسی تست سرد آی جی بی تی می پردازیم.

اگر هنگام استفاده با آی جی بی تی خود به مشکل برخوردید، با انجام این تست ها می توانید از کارکرد درست این قطعه مطمئن شوید.

سه روش برای انجام تست سرد آی جی بی تی :

۱- تست Diode :

در این حالت کلیه دیودهای داخل آی جی بی تی تست می گردد. برای اطمینان از صحت عملکرد دیودها ولتاز شکست آنها اندازه گیری می شود. به این صورت که سر مثبت پروب  به سر منفی دیود و سر منفی پروب به سر مثبت دیود قرار می گیرد و اهم متر در حالت تست دیود می باشد در این حالت باید عددی در حدود ۴۵۸ میلی ولت نشان داده شود.چنانچه عدد صفر یا بینهایت داشته باشیم دیودها سالم نیستند.

۲- تست خازنی گیت امیتر :

این تست توسط خازن سنج انجام میشود.ظرفیت خازنی بین گیت و امیتر ترانزیستورها  بسته به آمپر آی جی بی تی عدد مشخصی  را نشان میدهد.

به عنوان مثال برای آی جی بی تی ۵۰ آمپر ظرفیت ۶ نانو فاراد نشان داده می شود

این ظرفیت در برندهای مختلف متفاوت است ولی در یک محدوده است

مثلا برای برند فوجی ۵۰ آمپری ظرفیت ۶ نانو داریم در حالیکه برای برند اینفینیون ۵۰ آمپری ۵ نانو فاراد قابل قبول است.

شکل زیر مربوط به نمودار  ظرفیت خازنی  آی جی بی تی ۷MBR50SB-120 است.

۳- تست مقاومت گیت امیتر :

در این حالت مقاومت بین گیت و امیتر ترانیستورها توسط اهم متر اندازه گیری می شود که باید عددی  بین چندین مگاه اهم تا بینهایت را نشان دهد چنانچه عددی پایین تر از مقدار ذکر شده داشته باشیم نشان دهنده این است که پایه های گیت و امیتر اتصال کوتاه شده است و آی جی بی تی درست عمل نخواهد کرد.

اشتراک‌گذاری

یک نظر

  1. تیم تحریریه هادی بان الکترونیک نویسنده پاسخ

   خواهش میکنم .
   خیلی خوشحال شدیم که برای شما مفید بوده است .
   موفق باشید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *